OLYMPIC WATCH OLYMPIC WATCHOLYMPIC WATCH
ČeskyEnglish
O nás
Dokumenty
Témata
Události
Zapojte se
Odkazy

Tiskové zprávy

28.11.2008

Čína popravila vědce, Jan Ruml vyzývá Topolánka k podpoře lidských práv v Číně a Tibetu

Praha, 28. listopadu 2008 - Jan Ruml, bývalý místopředseda Senátu a spoluzakladatel výboru Olympic Watch, zabývajícího se lidskými právy v Číně, dnes dopisem vyzval předsedu vlády Mirka Topolánka, aby se česká vláda v rámci svého předsednictví věnovala i problematice lidských práv v Číně a Tibetu. Reagoval tak na zprávu o popravě čínského vědce Wo Wej-chana.

12.08.2008

Olympic Watch píše Topolánkovi před cestou do Pekingu

Praha, 12. srpna 2008 - Jan Ruml, předseda výboru Olympic Watch, dnes odeslal dopis předsedovi vlády Mirku Topolánkovi, v němž oceňuje Topolánkův závazek nosit odznak podpory lidských práv pro Tibeťany a vyzývá ho i k dalšímu vystoupení na podporu lidí pronásledovaných čínským režimem. V dopise připomíná nesplněné sliby čínských organizátorů, které dali v roce 2001, a vyjadřuje naději, že Topolánkův postoj dodá odvahu i "českým olympijským funkcionářům a sportovcům, aby i oni čínským pořadatelům připomněli, že Olympijská charta zdůrazňuje hodnoty lidské důstojnosti, fair play a úcty k jedinci".

01.08.2008

Adoptujte v Pekingu čínské vězně svědomí, vyzývá Olympic Watch

Praha, 1. srpna 2008 - Přesně jeden týden před zahájením olympijských her spustila organizace Olympic Watch kampaň Adopt2008.org, která vyzývá národní olympijské týmy, aby v Pekingu adoptovali čínské vězně svědomí. V návaznosti na včerejší výzvu k podpoře lidských práv v Pekingu, kterou podepsal mimo jiné bývalý český prezident Václav Havel nebo čínský aktivista Wej Ťing-šeng, navrhují například českému olympijskému týmu podporu vězněnému tibetskému duchovnímu.

31.07.2008

Havel a další české a světové osobnosti vyzývají k podpoře lidských práv v Pekingu

Praha, 31. července 2008 – Mezinárodní skupina osobností dnes publikovala veřejný apel vyzývající Mezinárodní olympijský výbor k tomu, aby zajistil v Pekingu úplnou svobodu informací, a olympioniky k tomu, aby vyjádřili podporu lidem, jimž čínská vláda upírá jejich práva. Signatáři, mezi něž vedle bývalého českého prezidenta Václava Havla, europoslankyně Jany Hybáškové a špiček českých zelených patří i arcibiskup Desmond Tutu, filosof André Glucksmann či čínský disident Wej Ťing-šeng, odmítají představu, že by pokojná podpora lidských práv znamenala politickou propagandu zakázanou Olympijskou chartou

30.07.2008

Reakce Olympic Watch na pokračující cenzuru internetu v Pekingu

Praha, 30. července 2008 – Olympic Watch, organizace založená v roce 2001 pro monitoring plnění předolympijských slibů na poli lidských práv ze strany čínských představitelů, dnes vydala prohlášení tvrdě kritizující pokračující cenzruru internetu pro novináře a sportovce v Pekingu. Dokument podepsaný předsedou Olympic Watch Janem Rumlem říká, že strategie „tiché diplomacie“ MOV je „prokazatelně neefektivni“ a vyzývá tak MOV k tomu, aby „veřejně vyzval ke konci cenzury v Číně a k propuštění všech čínských občanů pronásledovaných v souvislosti s olympiádou“.

08.07.2008

Měsíc před OH píše Olympic Watch čínskému presidentovi

Praha, 8. července 2008 – Předseda Olympic Watch Jan Ruml dnes poslal dopis presidentovi Čínské lidové republiky Chu Ťin-tchaovi, v němž ho vyzývá k naplnění slibů v oblasti lidských práv v Číně, které čínští představitelé učinili při kandidatuře na OH Peking 2008, a k propuštění tří vězňů uvězněných v souvislosti s olympiádou.

10.04.2008

Olympic Watch vítá vyjádření předsedy MOV, volá po svobodě pro čínská média a propagaci lidských práv

Praha, 10. dubna 2008 – Olympic Watch dnes uvítal vyjádření předsedy MOV Jacquesa Rogga na tiskové konferenci v Pekingu jako „důležitý krok správným směrem“. Rogge ve čtvrtek vyzval čínskou vládu ke skutečnému uplatňování svobodnějších podmínek pro zahraniční média a řekl také, že pro MOV „svoboda vyjadřování je něčím absolutním“. Olympic Watch ve své reakci prohlásil, že MOV se také musí vyjádřit na podporu svobody pro čínské novináře a explicitně potvrdit, že pokojná propagace lidských práv na olympijských stadionech nijak neodporuje olympijské chartě.

03.04.2008

Olympic Watch kritizuje odsouzení čínského disidenta

Praha, 3. dubna 2008 - Olympic Watch dnes odsoudil rozsudek nad čínským disidentem Chu Ťiou, který byl v Pekingu odsouzen ke třem a půl letům vězení za „rozvracení státní moci a socialistického zřízení“. „Čínská vláda ignoruje své závazky ohledně zlepšení na poli lidských práv a zkouší, kam až může zajít právě v momentě, kdy do Pekingu míří vedení MOV,“ řekl k tomu předseda Olympic Watch Jan Ruml.

19.03.2008

Sedm mezinárodních nevládních organizací vyzývá MOV k akci za lidská práva v Číně

Praha / Paříž / Frankurt / Brusel / Washington, 19. března 2008 – Mezinárodní koalice sedmi nevládních organizací pro lidská práva, včetně tří skupin čínského exilu, poslala ostře formulovaný otevřený dopis předsedovi MOV Jacquesu Roggeovi. Žádá ho v něm, aby „ihned jednal“ na obranu lidských práv a olympijských ideálů a aby garantoval právo sportovců na svobodu projevu v Pekingu. Dopis, který říká, že „pouze aktivní, zodpovědný přístup MOV na obranu lidských práv může zabránit dalším možným výzvám k bojkotu“, byl odeslán v souvislosti s čínským zásahem v Tibetu.

14.03.2008

Olympic Watch vyzývá Čínu: Pusťte do Tibetu média, propusťte pokojné protestující

Praha, 14. března 2008 – V reakci na protesty v Tibetu dnes vydal Olympic Watch prohlášení, v němž vyzývá čínskou vládu, aby do Tibetu pustila mezinárodní média, propustila pokojné protestující a zahájila jednání s tibetskou exilovou vládou. Vyzývá také Mezinárodní olympijský výbor, aby se zhostil své odpovědnosti a požadoval ze strany čínské vlády naplnění slibů o zlepšení na poli lidských práv

06.02.2008

Olympic Watch žádá propuštění olympijských vězňů a svobodu pro čínská média

Praha, 7. února 2008 – Šest měsíců před OH Peking 2008 žádá Olympic Watch ukončení porušování lidských práv v Číně. Konkrétně volá po propuštění „olympijských vězňů“ a připomíná Mezinárodnímu olympijskému výboru, že plná svoboda médií musí být v Číně zaručena, jak bylo garantováno v roce 2001. V oblasti svobody tisku nesmí MOV rozlišovat mezi zahraničními a čínskými médii, protože to by bylo proti olympijskému ideálu nediskriminace, říká Olympic Watch.

03.06.2007

18. výročí událostí z Tchien-an-men

Praha, 31. května 2007 - Olympic Watch a Amnesty International ani letos nenechají upadnout v zapomnění krvavé události na náměstí Tchien-an-men v Pekingu. Osmnáct let po zásahu armády proti demonstrantům uspořádá průvod na podporu lidských práv v Číně a upozorní na aktuální problémy země. V neděli 3. června v 18:00 průvod vyrazí od Pomníku politických vězňů na Újezdě k velvyslanectví Čínské lidové republiky, Pelléova ulice 18, Praha 6.

19.05.2007

Čínští aktivisté za lidská práva píší MOV

Brusel, 19. května 2007 - Koalice mezinárodních organizací na obranu lidských práv v Číně, včetně federace čínského demokratického exilu, posílá otevřený dopis předsedovi MOV Jacquesu Roggeovi, ve kterém ho vyzývá, aby MOV přivedl organizační výbor olympiády v Pekingu 2008 k odpovědnosti za absenci pokroku na poli lidských práv v Číně. Vzhledem ke slibům, které Peking činil při kandidatuře na pořádání olympijských her, připomíná dopis nutnost garantovat v Číně svobodu tisku a zamezit věznění čínských bojovníků za lidská práva v souvislosti s olympiádou. Dopis také vyzývá, aby MOV zastavil politické zneužívání olympijských myšlenek propagandou čínské komunistické strany.

10.12.2006

Olympic Watch píše národním olympijským výborům

Praha, 10. prosince 2006 - Olympic Watch, organizace prosazující zlepšení situace na poli lidských práv v Číně před olympiádou v roce 2008, poslala dopis národním olympijským výborům celého světa. Dvacet měsíců před plánovaným začátkem her a v předvečer Mezinárodního dne lidských práv upozorňuje dopis výbory na pokračující porušování lidských práv v Číně a připomíná jim jejich povinnosti na poli obrany olympijských ideálů.

07.08.2006

Dva roky do Pekingu 2008: MOV selhal, aktivisté vyzývají sportovce a sponzory k akci

Praha / Paříž / Frankfurt / Washington, 7. srpna 2006 - Dva roky před tím, než mají v Pekingu začít olympijské hry 2008, vydala společné prohlášení mezinárodní koalice organizací za lidská práva. Říká v něm, že Mezinárodní olympijský výbor selhal při obraně olympijských ideálů, a vyzývá k akci národní olympijské výbory, sportovce a sponzory. S odkazem na pokračující porušování lidských práv a politicko-propagandistické zneužití her čínskou autoritářskou vládou říká, že bojkot je jednou z možných forem protestu.

28.02.2006

Po Turínu se pozornost obrací na Peking a lidská práva

Praha / Paříž / Frankfurt / Washington, 28. února 2006 – Mezinárodní koalice nevládních organizací, včetně dvou prominentních sdružení čínského exilu, napsala předsedovi Mezinárodního olympijského výboru dopis, v němž ho žádá, aby se před OH 2008 „zaměřil na pokračující porušování lidských práv“ v Číně, protože „hrozí, že navždy poškodí olympijské ideály“. Organizace upozorňují, že MOV by zřejmě měl „znovu uvážit, zda pořádat olympjské hry 2008 v Pekingu“.

07.12.2005

OW a AI: Česká republika nesmí mlčet o hrubém porušování lidských práv v Číně

Praha, 7. prosince 2005 - Koalice pěti nevládních organizací písemně požádala prezidenta ČR Václava Klause a premiéra ČR Jiřího Paroubka, aby při jednání s premiérem ČLR Wenem hovořili také o lidských právech, která jsou v Číně zásadním způsobem porušována. Právě tato oblast dlouhodobě zatěžuje vztahy mezi Čínou a zeměmi demokratického světa. Pod žádost připojili své podpisy nejvyšší představitelé organizací Olympic Watch, Amnesty International ČR, Kofederace politických vězňů ČR, společnosti Člověk v tísni a sdružení Lungta.

20.06.2005

Aktivisté píší Paroubkovi před cestou do Číny

Praha, 20. června 2005 - V předvečer odletu předsedy vlády Jiřího Paroubka na cestu do Asie poslali aktivisté z organizací Olympic Watch a Amnesty International Česká republika premiérovi dopis, v němž ho vyzývají, aby při jednáních v Číně nezapomněl na otázky lidských práv a demokracie.

27.05.2005

3. června: šestnáct let od Tchien-an-men

Praha, 27. května 2005 (aktualizováno 31. května) - V předvečer šestnáctého výročí masakru v Pekingu, kterým skončilo pokojné protestní hnutí na náměstí Tchien-an-men, pořádají v Praze aktivisté z organizací Olympic Watch a Amnesty International Česká republika vzpomínkový happening pod heslem „Možná přijedou i tanky“. Po celém světě také Olympic Watch ve spolupráci s organizacemi čínského demokratického exilu pořádá Celosvětovou vigilii za Tchien-an-men.

03.12.2004

Celoevropská výzva proti zrušení embarga na zbraně pro Čínu

Praha / Amsterdam / Brusel, 3. prosince 2004 – Široká koalice prodemokratických a protibetských nevládních organizací z celé Evropy píše otevřený dopis Evropské unii, ve kterém žádá, aby nebylo rušeno embargo na vývoz zbraní do Číny. Organizace připomínají, že původní důvod pro embargo – tchienanmenský masakr – je nadále Pekingem ospravedlňován a aktivisté z prodemokratického hnutí zůstávají ve vězení. „Ukončení embarga nemůže být ospravedlněno bez podstatného zlepšení lidských práv v Číně,“ píše se v dopise, který podepsalo dvacet čtyři organizací. Vyzývají pekingskou vládu, aby přehodnotila svou pozici ohledně událostí na Tchien-an-men; propustila vězně svědomí; zavázala se, že nepoužije zbraně proti lidem v Číně, Tibetu a Tchaj-wanu; vyjednávala s dalajlámou; přijala mezinárodní standardy pro lidská práva; a zavedla moratorium na popravy. Dopis byl publikován pět dní před summitem EU-Čína.

27.11.2004

Liu Jingsheng propuštěn; výzva k respektu pro lidská práva

Praha, 27. listopadu 2004 – Olympic Watch dnes přivítal propuštění čínského disidenta Liu Jingshenga (Liou Ťing-šenga). Vyzval také vládu ČLR k propuštění dalších vězňů svědomí a k respektování lidských práv obyvatel Číny. Liu Jingsheng byl dnes propuštěn po dvanácti letech ve vězení.

29.08.2004

Organizace pro lidská práva zveřejňují „Minimální standardy pro Peking 2008“

Praha / Frankfurt / Washington, 29. srpna 2004 – Tři organizace pro lidská práva dnes zveřejnily seznam „minimálních standardů“, kterým má Peking vyhovovat, aby byl vhodným hostitelem pro příští olympijské hry. Argumentují tím, že situace v Číně odporuje ideálům Olympijské charty. Pokud tedy do roku 2006 nedojde k pokroku, budou Olympic Watch, Mezinárodní společnost pro lidská práva (ISHR / IGFM) a Laogai Research Foundation, „pomáhat mezinárodnímu společenství hledat alternativní řešení“. Konkrétně tato koalice chce, aby ČLR ratifikovala Mezinárodní pakt o občanských a politických právech, který čínská vláda signovala před šesti lety. Další standardy požadují nepoužití vojenské síly proti pokojným demokratickým aktivitám, moratorium na trest smrti, demokracii pro Hong Kong, rozhovory s tibetskou exilovou vládou a zrušení táborů otrockých prací, kam jsou lidé posíláni bez jakéhokoli soudu.

26.08.2004

Čínský a tibetský exil a Olympic Watch vyzývají ke chvíli ticha při slavnostním zakončení OH v Aténách

Atény / Praha / Washington, 26. srpna 2004 – Prominentní představitelé čínského demokratického exilu a Olympic Watch se připojili k tibetským aktivistům a vyzývají k pokojnému protestu během závěrečného ceremoniálu OH v Aténách v neděli 29. srpna. Sportovce a diváky vyzývají, aby vyjádřili svou podporu lidským právům v Číně a Tibetu tím, že zůstanou potichu během prezentace Číny a předání olympijské vlajky Pekingu. Tuto iniciativu podporují například Olympic Watch, International Tibet Support Network a Laogai Research Foundation.

10.08.2004

MOV vyzván k vyjádření ohledně cenzury na OH v Aténách

Praha / Frankfurt, 10. srpna 2004 – Dvě organizace pro lidská práva vyzývají Mezinárodní olympijský výbor, aby zaujal stanovisko ohledně „útoku na svobodu slova“ na olympijských hrách Atény 2004. Olympic Watch a Mezinárodní společnost pro lidská práva (ISHR/IGFM) jsou „mimořádně znepokojeny zprávami o tom, že na aténském mezinárodním letišti a jinde ve městě jsou blokovány plakáty a další materiály, propagující … Tchaj-wan“. V posledních dnech se zprávy o odstraňování plakátů a blokování billboardů objevily ve velkých světových médiích.

30.06.2004

Olympic Watch: Hong Kong musí zůstat svobodný

Praha, 30. června 2004 – Olympic Watch dnes vydal prohlášení, v němž vyzývá pekingskou vládu, „aby respektovala přání občanů Hong Kongu a dodržovala závazky z Čínsko-britské společné deklarace a hongkongského Základního zákona“. Výzva přichází v předvečer sedmého výročí navrácení Hong Kongu pod čínskou správu.

13.05.2004

Olympic Watch na Den Falun Dafa protestuje proti perzekuci věřících

Praha, 13. května 2004 – Olympic Watch (Výbor pro olympijské hry 2008 ve svobodné a demokratické zemi) dnes u příležitosti Dne Falun Dafa vydal prohlášení, v němž odsuzuje perzekuci věřících v Čínské lidové republice. „Olympic Watch odsuzuje pokračující potlačování práv praktikujících Falun Gong, stejně jako tibetských buddhistů, čínských křesťanů a přívrženců dalších duchovních hnutí. V tento den myslíme ještě silněji na všechny, kteří jsou zadržováni, mučeni a jinak persekvováni za své pokojné aktivity,“ píše se v prohlášení podepsaném předsedou výboru Janem Rumlem.

19.03.2004

Olympic Watch odmítá prodej zbraní z EU do Číny

Praha, 19. března 2004 – Jan Ruml, předseda výboru Olympic Watch a místopředseda Senátu PČR, dnes odesílá ministrům zahraničí všech členských zemí EU dopis, v němž je žádá, aby na příštím summitu Evropské unie nebylo zrušeno embargo na vývoz zbraní z EU do Čínské lidové republiky. Olympic Watch zároveň vyzval své příznivce po celém světě, aby se do kampaně zapojili vlastními dopisy.

09.01.2004

Olympic Watch: Svoboda slova jako prevence SARS

Praha, 9. ledna 2004 – Olympic Watch (Výbor pro olympijské hry 2008 ve svobodné a demokratické zemi) dnes vydal prohlášení, v němž reaguje na nové případy SARS v Číně. Vyzývá vládu Čínské lidové republiky, „aby zajistila svobodu slova a přístupu k informacím,“ a připomíná, že „jedině tak bude možno účinně omezit šíření tohoto viru“.

15.12.2003

Cyril Svoboda přijal žádost o pomoc tibetskému politickému vězni

Praha, 15. prosince 2003 – Šest organizací pro lidská práva žádá vládu ČR o pomoc tibetskému politickému vězni Tändzin Deleg Rinpočhemu. Činí tak v dopise, který dnes předali v Černínském paláci místopředsedovi vlády a ministrovi zahraničí Cyrilu Svobodovi místopředseda Senátu a předseda Výboru pro olympijské hry 2008 ve svobodné a demokratické zemi (Olympic Watch) Jan Ruml a předseda občanského sdružení Lungta Ľubomír Sklenka.

19.11.2003

Olympic Watch odsuzuje další porušování lidských práv v Číně

Praha, 19. listopadu 2003 – Olympic Watch (Výbor pro olympijské hry 2008 ve svobodné a demokratické zemi) vydal prohlášení, ve kterém „odsuzuje poslední vlnu rozsudků nad čínskými obránci lidských práv“. Jan Ruml, výkonný předseda Olympic Watch, dnes posílá dokument vládě Čínské lidové republiky.

18.10.2003

Jan Ruml promluví na mezinárodní konferenci o Tibetu

Praha, 18. října 2003 – Jan Ruml, úřadující předseda výboru Olympic Watch, přivítá jako místopředseda Senátu PČR účastníky mezinárodní konference skupin podporujících Tibet. Slavnostní zahájení, jehož čestnými hosty jsou Jeho Svatost dalajláma a bývalý československý a český president Václav Havel, se koná v neděli dopoledne. Olympic Watch je jednou z nevládních organizací, které se této konference účastní.

03.07.2003

Jan Ruml a Michael Žantovský se dnes večer na Žofíně setkají s představiteli MOV

Praha, 3. července 2003. Jan Ruml, úřadující předseda Výboru pro olympijské hry 2008 ve svobodné a demokratické zemi (Olympic Watch), Michael Žantovský a další představitelé Výboru se dnes večer setkají s představiteli exekutivy Mezinárodního olympijského výboru. Stane se tak u příležitosti slavnostního večera na pražském Žofíně.

08.08.2001

Černoši, trolejbus a krev

Více než jistá směšnost senátorů Žantovského a Rumla, kteří podmiňují konání olympijských her v Číně zásadním pokrokem na poli lidských práv a občanských svobod v této zemi, zaujala nesmlouvavá reakce některých sdělovacích prostředků, politiků a sportovců.

07.08.2001

O LOH 2008 v Pekingu a proč byl založen Výbor pro LOH 2008?

Rozhovor Jana Rumla pro nadaci Člověk v tísni

00.00.0000

Havel a další české a světové osobnosti vyzývají k podpoře lidských práv v Pekingu

Webdesign and webhosting: NETservis, s.r.o. - prezentace, www stránky, design, flash, internet